top of page

Augļu koku stādīšana

Kokiem uz augumu ierobežojoša potcelma

Ja augļu koks ir ar tā augumu ierobežojošu potcelmu (visbiežāk ābelēm), tas stādāms tā, ka potējuma vieta ir virs augsnes, mulčas, zemsedzes un nekad netiks apbērta. Potējuma vietai jābūt 5 -10 cm virs augsnes.

Ja potējuma vieta tiks apbērta, šāda situācija veicinās šķirnes apsakņošanos un potcelms zaudēs tā ietekmi uz koka augumu. Tā rezultātā koku augumu noteiks šķirne un stādīšanas attālumi starp kokiem var izrādīties par tuvu.

Savukārt, ja augļu koks uz šāda potcelma tiks iestādīts seklāk (potējuma vieta augstāk kā 10 cm virs zemes) spēcīgāk izpaudīsies potcelma auguma ierobežojošais efekts. Tai pat laikā potcelms būs vairāk pakļauts zemu temperatūru iedarbībai ziemā, rezultātā būs lielāka varbūtība tam apsalt.

Pēc iestādīšanas viengadīga nezarota vica ir īsināma, lai veicinātu stāda ieaugšanos, augšanu un zarošanos. Ja tās garums to atļauj, tad vica īsināma apmēram 1 m augstuma no zemes. Pretējā gadījumā īsināma vismaz galotne. Vārgāks stāds īsināms spēcīgāk, tādejādi provocējot augšanu.

Potējuma vietā var veidoties paresninājums. Tādā veidā izpaužas zināma potcelma un potes nesaderība, kā arī šķirnes un potcelma atšķirības augumā. Ja izveidojies šāds paresninājums tas var būt vairāk pakļauts saules apdegumu radītiem bojājumiem siltajos saules staros pavasarī.

bottom of page