top of page

Skolas, kuras audzē!

Stāsti par skolām, kurās skolu dārzi dzīvo

Aicinām stāstīt savus stāstus par savām skolām un savu skolu dārziem. Arī tad, ja tā ir tikai dobīte. Arī tad, ja tikai 3 ābeles. Arī tad, ja tikai sākat...

Mūsu kartē pagaidām atradīsiet tās skolas un kopienas, kuras mēs pazīstam vai kuru dārzu stādīšanā esam piedalījušies. Bet karte tikai gaida Jūsu dārzu atzīmējamu...

Dārzu stāstos mēģināsim pateikt, kā klājas senāk stādītiem un nesenāk radītiem, kādu pieredzi guvām, strādājot visi kopā - bērni un skolotāji, un vecāki...

Ikšķiles Brīvās skolas dārzs

Kā radās bērnu Saules dārzs Ikšķiles Brīvajā skolā?

"Ikvienam piemīt talanta dīglis. Šī dīgļa attīstīšanās par brīnišķīgām spējām ir atkarīga no tā, kādā augsnē tas aug." - tā rakstīts Suzuki metodes mājaslapā.

Mēs to esam pārbaudījuši uz savas ādas gan apgūstot mūziku, gan sējot augus dārzā.

 

Bērni uztver - uzsūc sevī to, kas atrodas vidē, kurā viņi aug.

Ikšķiles Brīvajā skolā bērniem ir iespēja katru dienu doties laukā un izjust visus četrus gadalaikus un laika apstākļus — lietu, sniegu, vēju, sauli.

 

2005. gada pavasarī dzima ideja, ka skolas bērniem izveidot dārzu, kurā darbojas tie, kuri to vēlas. Pavasara talkā izveidojām vietu saules mandalas viedā un sākām “dalīt” zemi tiem, kuri vēlas darboties.

Preiļu Brīvās skolas dārzs

Rudens togad (2015.gadā) bija izdevies garš un silts, tāpēc kociņus stādīt vēl bija iespējams pat novembrī. 2015.gada 2. novembrī Preiļu novada Prīkuļos talku rīkoja Preiļu Brīvās skolas skolotāji, vecāki un bērni. Lai kopīgi iekoptu augļu dārzu Prīkuļu pamatskolas teritorijā. Vai paši mazie Preiļu Brīvās skolas audzēkņi sagaidīs ražu Prīkuļu skolas dārzā vēl mācoties Prīkuļu skolas telpās jeb jau jaunā vietā, to vēl grūti teikt, bet Prīkuļu ciema iedzīvotājiem un skolēniem Prīkuļu pamatskolā ābelītes, plūmes, cidonijas un ķirši nesīs ražu un prieku vēl ilgus gadus.

Prīkuļu skolas dārzs stādīts ar Norvēģijas, Islandes un Lihtenšteinas un Latvijas valsts finansiālu atbalstu projekta  “Biedrības „Kulturys studeja „Speiga”” darbības programma Latgales lauku ilgtspējas veicināšanai” ietvaros.

Špoģu vidusskolas dārzs

2014.gada 17.aprīlī Daugavpils novada Špoģu vidusskolas mazpulcēni aktīvi strādāja skolas dārzā, kurā tika iestādīti jauni augi, kas pēc gadiem dos ēdamus augļus – ābelītes, koritne, zelta jāņogas, sausserži un vilkābeles.

 

Špoģu vidusskolas saimes dārza stādīšanā piedalījās ne tikai mazpulcēni, bet arī skolas direktors Jānis Belkovskis, skolēnu līdzpārvaldes prezidents Iļja Sergejevs un Špoģu 755. mazpulka vadītāja Ingrīda Kolosovska, kuri iestādīja pirmās ābelītes.

Saimes dārzi Daugavpils novadā pie Špoģu vidusskolas un pie Tradīciju mājas “Ambeļu skreine” tika ierīkoti jau 2013. gadā pēc biedrības “Kulturys studeja “Speiga”” iniciatīvas. 

Vairāk lasi: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/katrai-skolai-savu-darzu-kopj-vecos-un-stada-jaunus.a273142/

Vārkavas vidusskolas dārzs

2014.gada 8.oktobra pēcpudienā Vecvārkavā, pie Vārkavas vidusskolas pulcējās ap 30 vecāko klašu skolēni un viņu skolotāji, lai piedalītos saimes dārza stādīšanas talkā. Nozīmīgi sagatavošanās darbi bija paveikti jau iepriekšējā dienā – skolēni bija izraudzījušies vietu jaunajiem stādiem un izrakuši dobītes, kurās stādīt.

 

Katra klase stādīja savus stādiņus – sarkanās lazdas, krūmmellenes, bezērķšķu cidonijas, ēdamos pīlādžus, ābelīti. Talkas laikā iestādītie augi tika arī nomulčēti, pielietojot permakultūras metodi.

Please reload

bottom of page