top of page

Preiļu Brīvās skolas dārza plāns

Preiļu Brīvās skolas dārza plāns

        Preiļu Brīvās skolas ēka atrodas netālu no pilsētas centra pie Aglonas un Liepu ielu krustojuma, tai pieguļošā teritorija ir nepilnus 2000m2 liela. Iepriekš šeit bijušas vairākas ēkas, kuras nojauktas, zeme nolīdzināta un pa virsu uzsēts zāliens un uzliets asfalts veidojot taisnu celiņu pāri visai zemei. Pie skolas ēkas aug 2 lielas zirgkastaņas, 1 ābele, 4 egles, vairākas lielas ievas un citi pārauguši krūmi.

        Tā kā Brīvās skolas darbības principi ir daudz pavadīt laika ārā, vērot procesus dabā un pašiem iesaistīties dažādos dārza darbos, tad šo nelielo teritoriju izveidoju par daudzpusīgi izmantojamu dārzu, kas stādāms un kopjams pēc permakultūras principiem.

Skolas dārzs ir sadalīts četrās zonās:

  1. Ieejas zona,

  2. Iekšpagalms,

  3. Aktīvā zona,

  4. Saimnieciskā zona.

        Ieejas zonā ir abas skolas ieejas- ziemeļaustrumu pusē parādes durvis ar laukumu, karoga mastu, soliņiem, kā arī šeit ir vieta skulptūrām- simboliskiem tēliem, kas ataino skolas filozofiju. Tā kā pretī galvenajām durvīm ir Aglonas iela ar intensīvu satiksmi, to nepieciešams norobežot ar žogu, bet vārtus likt no iebraucamā ceļa puses, kas ir daudz drošāk skolēniem un satiksmes dalībniekiem. Otra ieeja skolā ir ēkas dienvidrietumu pusē, kas tiks lietota ikdienā. Šeit starp žogu un ēkas sienu izvietotas ziedošo krūmu un puķu dobes, liekot akcentu uz pavasara un rudens aspektiem.

        Iekšpagalms veidojās starp ēkām, kā centrālā pulcēšanās vieta. Skatuves-terases kāpnes jau agri no rīta apspīdēs saule, savukārt jaunās skolas ēkas puse būs ēnā un zem jumta, bet vakarā otrādi- saule apspīdēs skolas sienu. Tad te varēs rīkoties laikapstākļiem atbilstoši- vai nu sildīties saulītē, vai patverties no lietus un vējiem. Iekšpagalmu ieteicams daļēji iesegt ar cieto segumu, tādu kā akmens plāksnes vai bruģis un pārējo ar šķembām stiprinātu zālienu, lai pagalmā neveidojas dubļi. Pie esošās skolas sienas tiek izvietota spirāldobe kā garšaugu un tauriņu dārzs un lietusūdens savākšanas konteiners, no kura tiks laistīts dārzs un bērni varēs nomazgāt zābakus un rokas. 

       

        Lielāko teritorijas daļu aizņem aktīvā dārza zona. Šī līdz šim ir bijusi atvērta vieta, gan vējiem, gan garāmgājēju skatiem. Lai veidotu aizvēja joslu un saules kabatu, dārza ziemeļu pusē gar žogu tiek stādīti liela auguma krūmi, tādi kā lazdas, pīlādži, grimoņi, irbenes. Šeit tālāk veidojas tā sauktais pārtikas dārzs, kurā pa stāviem tiek audzēti pārtikā derīgi koki, krūmi un lakstaugi, piemēram, ābeles, upenes un rabarberi, pie tam visa zemsedze tiek mulčēta ar salmiem vai sienu. Saules kabatas vidū ir laba vieta pakavveida paugurdobei, tā ir vieta kur sēt, piemēram, burkānus, zirņus, pupiņas un citus dārzeņus un stādīt zemenes. Šī ir vieta, kur bērniem pašiem aktīvi darboties, pēc tam vērot procesus un baudīt rezultātu. Tepat blakus ir komposta kaste, kur likt izravētās nezāles un pārtikas atkritumus no virtuves, bet pēc to sadalīšanās varēs ņemt komposta augsni un lietot stādīšanai. Arī lietus ūdens savākšanas konteiners laistīšanai ir tuvumā pie skolas ēkas sienas.  Tā kā ir paredzēts noņemt esošo asfaltu no zemes, tad šeit var ierīkot nelielus eksperimenta lauciņus un novērot, cik ilgā laikā atjaunojas degradētā augsne pielietojot dažādus paņēmienus. Ir paredzēts nozāģēt šeit augošus lielus ievas krūmus, uz tā stumbriem ir iespējams uzbūvēt bērnu “štābiņu”- vietu, kur uzrāpties un vērot apkārtni no augšas. Aktīvās zonas centrā ir terase, kurai vienā pusē ir uzbērts neliels paugurs, bet otrā- slīpi piesliets vīnogu režģis kā slēptuvīte. Šeit pie žoga lazdas nomaina ēdamo krūmu- jāņogu, upeņu, krūmmelleņu labirints, kas ir gan garšīgi, gan aromātiskām lapām, gan atraktīvi bērniem. Brīvā vieta pie žoga (bez krūmiem) var tikt izmantota bērnu radošām izpausmēm- zīmēšanai, darbiņu izstādīšanai. Laukuma vidū paredzēts izvietot vides objektu.

         Saimniecības zona ietver saimniecības vārtus, malkas un dārza instrumentu šķūnīti un atkritumu šķirošanas vietu. Marķēti dalīto atkritumu konteineri izvietoti pie paaugstinājuma, kur bērni, uzkāpjot pa trepēm, paši spēj aizsniegt konteinerus un iztukšot atkrituma spaiņus. Vienīgi pārtikas atkritumus paredzēts izbērt komposta kastē, kas būs dārza dobju tuvumā.

        Kopumā nelielā skolas teritorija ir sakārtota tā, lai būtu izpildītas bērnu un pedagogu vēlmes pēc atraktīva, radoša un zaļojoša skolas dārza.

Plānu un aprakstu sagatavoja sertificētas permakultūras dizaineres Daira Kiļupe un Guna Zālamane un ainavu arhitekte Ingūna Šternberga

Skats uz aktīvo dārza daļu: terasi, vīnogu režģi, uzbērto pauguru, māju kokā un paugurdobi.

bottom of page