My Items
Dārzā
Tik daudz ābeļu, ka apmaldīties var!
2018. gada 13. martā dārzu interesenti atkal pulcējās Ikšķiles Brīvajā skolā, lai smeltos zināšanas par dārzu lietām.
Šoreiz zinošā eksperte no LLU Dārzkopības institūta Pūrē Inese Drudze ļoti izsmeļoši stāstīja par ābeļu šķirnēm - tādām, kuras ir gan gardas, gan izturīgas pret slimībām, gan pārsvarā mūsu pašu selekcionāru veidotas. Pārsvarā visas pieminētās šķirnes ir piemērotas bioloģiskam dārzam - izturīgas pret pamata slimībām un kaitēkļiem. Un to klāsts ir ļoti plašs. Interesanti, ka ir vairākās šķirnes, kuru augļi ir ēdami no koka pat divus mēnešus, ir šķirnes, kuras var ēst gan rudenī, gan nolikt pagrabā glabāties līdz martam, aprīlim. Šķirņu klāsts patiēšām apjomīgs - derēs katrai vajadzībai un gaumei. Bumbieru šķirņu skaits ir plašs , ir pat tādas šķirnes, kuras iz izturīgas pret plaši izplatīto bumbieru un kadiķu rūsu. Inese ieteica arī katrā dārzā iestādīt, vai iepotēt vainagā “Talsu skaistuli”, kura ir laba apputeksnētāja citām šķirnēm, arī vēlajām, glabājamajām.
Klausītāju ausis un acis tika kārdinātas arī ar pavisam neparastām ābeļu un bumbieru šķirnēm - ar rozā, tumši sarkanu, rakstainu mīkstumu! daudzveidība patiešām ir liela.
Pēc Ikšķiles skolas dārza apskates turpinājām klausīties par neparastajiem ēdamaugiem - grieķu valriekstiem, irbenēm, aronijām, mespilu, ēdamo pīlādžu veidiem, ievām un bārbelēm ar ēdamām ogām, par korintēm, aprikozēm, persikiem, aktinīdijām, lielaugļu lazdām, zelta jāņogām, sausseržiem un dažādiem vilkābeļu veidiem. Vēl tika pieminēta arī tāda eksotika kā zīdkoki, goji ogas, kizils, lācenes, ādamābols, cidonijas, kudrānijas, kizils, hurmas, mahonijas, rozes, ēdamie kastaņi.
Inese ir ļoti zinoša un ļoti pieredzējusi eksperte un labprāt ar savām zināšanām dalās lekcijā un semināros. Viņu varat aicināt arī pie sevis! Sandra Stabinge

Par skolu dārziem Latvijas Radio!
https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/katrai-skolai-savu-darzu-kopj-vecos-un-stada-jaunus.a273142/ Par mums var dzirdēt arī Latvijas Radio 1. Klausieties Programmu "Labrīt" 30.martā plkst. 9:41! https://lr1.lsm.lv/lv/lr/arhivs/?channel=1&y=2018&m=3&d=30

Skolu dārzu dārzeņi - izaicinājums un prieks!
10.martā atklātā lekcija "Dārzeņu izvēle mantojumdārza ierīkošanai un tā uzturēšana" notika Preiļos. LLU Dārzkopības institūta eksperte no Pūres Līga Lepse stāstīja par augsni un tās īpašībām, augsnes iekopšanu un dažādiem Latvijai raksturīgiem dārzeņiem un to prasībām pret augsni un audzētāju. Dārzeņu dobe tomēr ir mazs izaicinājums skolēniem un skolotājiem - nepietiks ar tās ierīkošanu vien. Nāksies to arī apkopt, palutināt, pievērst uzmanību, arī brīžos, kad skolas mācības jau beigušās un vēl nav sākušās. Tomēr Ikšķiles Brīvās skolas pieredze mudina iedrošināties. Kopā ar skolas dārznieci Sandru Ikšķiles bērni izvēlējušies katrs savu mazu Saules dārza gabaliņu, kurā katrs sēj un stāda tos dārzeņus, kuri pašam patīk - vai tie būtu zemenes vai cukurzirņi, burkāni vai redīsi, kāda biete, salāts, puķite. Un katrs par savu mazo dobīti atbildīgs, gan kopjot to, gan ražu novācot un gardu muti apēdot. Arī projekta dalībnieku skolu plānotajos dārzos ierādīts stūrītis skolēnu dobēm. Mēģināsim kopā ar mūsu bērniem atklāt brīnumaino dīgstošo, augošo, briestošo, ziedošo dārzeņu pasauli. Aicinām pievienoties arī Jūs! Veidojiet savas skolas skolēnu dārzeņu dobes kopā ar mums un pastāstiet par savu pieredzi! Lekcijas materiālus skatiet šeit !

Dārzkopības speciālists viesojas Bilskas skolā!
3.martā 2018, Bilskas pamatskolā, viesojās Dārzkopības institūta Dr.agr., vadošais pētnieks Edgars Rubauskis. Viņš vadīja semināru "Augļu dārzu ierīkošanas un kopšanas pamati". Pasākumu apmeklēja 43 interesenti gan no Smiltenes novada, gan arī tālākām vietām. Semināra noslēgumā Permakultūras speciālistes un ainavu arhitekte iepazīstināja Bilskas pamatskolas darba grupu ar skolas dārza plānu. Šis plāns tika apspriests arī 8.martā skolas vecāku padomē. Lekcijas materiālus var skatīt šeit !

Preiļu bērni zīmē SAVU dārzu!
Kamēr vēl sniegi turējās un ziema valdīja pilnā sparā, Preiļu Brīvās skolas bērni sapņoja par ražas laiku savā jaunajā dārzā. Tas nekas, ka pagaidām dārza vietā tikai piesnigusi gadiem pļauta pilsētas "zaļā zona" ar standarta 5cm zālīti turēta. Dārzs vispirms tiek izsapņots, tad plānots un tad tikai stādīts un ražai audzēts. Kā sapņots tika? Kopā ar skolotāju bērni pārrunāja jaunās skolas jaunā dārza ideju. Domās izstaigāja, atcerējās, kā dārza vieta izskatījās vasarā, rudenī, kā izskatās ziemā. Un tad ņēma lapu un zīmējamos rīkus, lai uzzīmētu, kādam JĀBŪT jaunajam dārzam. Vecākie skolas bērni zīmēja dārza PLĀNU (jo viņi jau zina, kas tas tāds ir). Skolotāja Dana stāsta: "Bērni ar lielu iedvesmu radīja savu dārzu zīmējumus. Stāstīja kādi ir viņu mīļākie dārzeņi un augļi, kam noteikti jābūt dārzā...kas garšo un kas negaršo. Citam svarīga ir paprika, citām zemenes, arī par zaļumiem un āboliem neaizmirsa. Ļoti paši grib veidot dārzu. Stādīt un rūpēties par augiem, ar nepacietību gaida pirmās ražas ievākšanu." Zīmētie dārzi nokļuva pie dārza plānotājām - ainavu arhitektes Ingūnas un permakultūras dizainerēm Dairas un Gunas. Cik daudz no bērnu sapņotā iezīmēsies dārza plānā, to varēsim salīdzināt jau drīz, kad tepat skolu dārzu lapā varēsim skatīt speciālistu ieteikumus Preiļu skolai. Mēģiniet ieraudzīt prieku un cerību, rūpes un interesi, kuru saredzējām mēs šajos plānos un zīmējumos! Vairāk zīmējumus skati pie Bilžu albūmiem !

Rokam sniegu, lai tiktu pie zemes!
Latgale sniegiem klāta. Gaiši apmākusies diena. Un sniegs birst no zariem aiz apkakles. Lai atrastu asfaltētā celiņa malu, nākas kasīt sniegu. Lai atrastu otru malu, atkal nākas rakt sniegu nost. Un ieraudzīt zālīti! Cik mīļi! Jā! Tieši tā sākās jaunais Preiļu Brīvās skolas dārzs ! Pilsētas vidū, pie ēkas, kura vēl tikai taps restaurēta, cauri sniegiem un lediem brien sievas un vīri, kuru acīs spīd pavasara saule un vēlme šo dārzu radīt! Vai kaut kā tā... Mūsu projekta plānotājas - Daira, Guna un Ingūna - 27.janvārī tikās ar Preiļu Brīvās skolas dibinātājiem, skolotājiem, vecākiem. Skatījās bērnu radītos dārzu plānus. Uzzināja preiliešu vēlmes un plānotās komposta kaudzes nozīmību. Un staigāja, vēroja, sajuta vietu, kur jau pavasarī tiks stādīti pirmie stādiņi, kociņi. Lēnām un pamatīgi apstaigāta topošā skolas ēka. Apskatīta dienvidu un ziemeļu puse, modelēta rietumu ēna, domāts par lielo koku iekļaušanu kopējā koncepcijā un "štābiņa" izveidē. Kur varētu būt smilšu kaste? Kā labāk noķert sauli bērnu dobēm? Ar kuriem augiem labāk norobežoties no ielas radītā trokšņa un gāzēm? Kā radīt drošu un funkcionālu, bet reizē radošu un aktivitātes veicinošu vidi pilsētas centrā? Šādi ir mūsu jautājumi. Pat izaicinājumi. Dārzs neizaug vienā dienā, arī vienā gadā - nē. Iesākt vajag pareizi, tad arī kociņi metīs pareizu ēnu un pareizā vietā augs pareizī salāti. Tāpēc mēs ar nepacietību gaidīsim plānotāju ierosinājumus un ieteikumus. Jau pavisam drīz - 13.martā - tiksimies Preiļos atkal. Uz sarunu par dārzeņiem un sarunu par Preiļu Brīvās skolas dārzu! Sekojiet līdzi un piedalieties!

Ikšķiles Brīvās skolas dārza redzējums
Dārza funkcijas: Dod atpūtu, veldzējumu, visu dabisko, ko sniedz daba un dārzs Vieta sportošanai Mācību un izziņas funkcija daudziem priekšmetiem, plus Saules dārzs, caur kuru bērni (gan tie, kuri paši darbojas, gan tie, kuri tikai vēro citu darbošanos) iegūst izjūtu par dabas procesiem un augu augšanu. Papildus bērni mācās arī savstarpējās attiecības caur ražas un pienākumu dalīšanu… Ražošanas funkcija - virtuves dārzs Sabiedriskais labums - sēklu bibliotēkas veidošana, seno šķirņu saglabāšana. 2018. gada prioritātes būs: Darbošanās ar bērniem Saules dārzā, jo bērnu mācīšana ir iemesls kamdēļ vispār pastāv skola :) Latvijas seno cukurzirņu kolekcijas veidošana (2017. gada rudenī ir 1 šķirne - Regīnas zemie cukurzirņi) Rūpēšanās, lai virtuves dārzā ir pašu iegūtās sēklās, cik vien tas iespējams. Eksperimentālaja dārza daļā pārbaudīsim, tieši kuras škirnes ir piemērotākās mūsu augsnei un skolas vajadzībām. Praktiskā ziņā - atlasīsim mūsu dārzam piemērotākās pupiņu, sviesta pupiņu šķirnes un citu augu veidus. (Mums ir ļoti daudz pupiņu veidu, un visās sēklu maiņās un sadāvina vai es iemainu tik daudz, ka tas skaits vairs nav aptverams - sasējams un apkopjams….. Secinājums - caur eksperimentiem mēs atlasīsim mūsu dārzam un skolas vajadzībām piemērotākās šķirnes. 2018. gada 6. janvārī organizēju sēklu maiņu, līdzīgi kā iepriekšējos gados. Tur droši vien atkal iegūsim jaunas šķirnes, kurām nagi niezēs izmēģināšanu..:). Ja būs iespēja, rakstīsim projektus par sēklu bibliotēku un cukurzirņu kolekcijas veidošanu. Par Tabaru gabala lauksaimniecībai paredzēto gabalu vēl ir neskaidrs — ko tajā sēt, kā apstrādāt, jo platība ir liela, ar roku darbu un plakangriezni un tik darba spēka resursiem, cik mums ir, tā nav ceļama — tam nepieciešama tehnikas pielietošana un vēl darba spēks. Tajā gabalā mums ir vērts sēt tikai to, kas finansiāli ir izdevīgi. Šovasar esmu izmēģinājusi 2 kultūras tīruma laukam: Sojas pupiņas ‘Laulemā,’ (sēkla mums vēl aug, rudenī redzēs, cik novāksim), vai zemās baltās krūmu pupiņas no Ambeļiem (tās arī skaisti aug). Jaunajā Tabaru gabalā turpināsim veidot augļu koku un krūmu joslu un pārbaudīt, cik laika prasa tīruma apkopšanas ar rokām un kādas kultūras padodas. Tādā veidā veidotos permakultūriskais saules pakavs pa visu perimetru. Skolas dārzs tiek bioloģiski sertificēts, un ir pārejas perioda, otrais gads.

Eksperti apskata dārza vietu pie Bilskas pamatskolas
14. janvārī, saltā un vējainā ziemas dienā Bilskas skolas pagalmā ieripoja divas automašīnas, pilnas ar darbīgiem un gaišiem ļaudīm. Atbrauca mūsu Permakultūras speciālistes Daira un Guna, divas ainavu arhitektes, Baiba un Ingūna un Ikšķiles Brīvās skolas pārstāvji Sandra un Zanda. Pie skolas viņus sagaidīja skolas direktore Mārīte ar divām skolotājām Lauru un Lindu, kā arī skolas dārzniece – Noriņa un bērnu vecāki. Eksperti noskaidroja skolas ļaužu ieceres, redzējumu, vēlmes un deva arī savus ierosinājumus, jo projekta mērķis ir izveidot dārzus, kuri nestu augļus, priecētu skatu, kā arī būtu viegli kopjami. Pirmās skices jau tika iezīmētas, bet galīgais plāns taps marta beigās – kad Permakultūras speciālistes, sadarbojoties ar ainavu arhitekti, izveidos skolai galīgo dārza plānu.

Ikšķiles Brīvās skolas dārza redzējums
Dārza funkcijas: Dod atpūtu, veldzējumu, visu dabisko, ko sniedz daba un dārzs Vieta sportošanai Mācību un izziņas funkcija daudziem priekšmetiem, plus Saules dārzs, caur kuru bērni (gan tie, kuri paši darbojas, gan tie, kuri tikai vēro citu darbošanos) iegūst izjūtu par dabas procesiem un augu augšanu. Papildus bērni mācās arī savstarpējās attiecības caur ražas un pienākumu dalīšanu… Ražošanas funkcija - virtuves dārzs un jaunais tīrums Sabiedriskais labums - sēklu bibliotēkas veidošana un šķirņu izmēģināšana, seno šķirņu saglabāšana. 2018. gada prioritātes būs: Darbs ar bērniem Saules dārzā, jo bērnu mācīšana ir iemesls kamdēļ vispār pastāv skola :) Rūpēšanās par sēklām: Ikšķiles Brīvajā skolā veidosim Latvijas seno cukurzirņu kolekciju, tādu, kuri Latvijā auguši vismaz 30 gadus. (2017. gada rudenī ir 1 šķirne - Regīnas zemie cukurzirņi) Rūpēsimies, lai virtuves dārzā ir pašu iegūtās sēklās, cik vien tas iespējams. Praktiskā ziņā - atlasīsim mūsu dārzam piemērotākās pupiņu, sviesta pupiņu šķirnes un citu augu veidus. (Mums ir ļoti daudz pupiņu veidu, un visās sēklu maiņās un Dānijas braucienos skolai sadāvina vai iemainām tik daudz, ka tas skaits vairs nav aptverams - sasējams un apkopjams….. Secinājums eksperimentālā dārza sadaļā tās sēsim mazos daudzumos, lai atlasītu tieši mūsu dārzam un skolas vajadzībām piemērotākās šķirnes. 2018. gada 6. janvārī notika sēklu maiņu, līdzīgi kā iepriekšējos gados. Sēklu maiņas laikā atkal ieguvām jaunas šķirnes, kuras ir vērts pārbaudīt mūsu dārzā. Nākošā sēklu maiņa ieplānota 2019. gada 12. janvārī. Jaunajā Tabaru gabalā veidosim augļu kolu stādījumus, tur būs izvietots eksperimentālais šķirņu piemērotības un cukurzirņu kolekcijas dārzs. Ikšķiles Brīvās skolas dārzs iesaistīts bioloģiski sertifikācijas procesā. Lai top!

Labs dārzs sākas ar plānu, arī mūsējie
14.janvārī pa sniegiem un saliem ainavu arhitektes Ingūna un Baiba un permakultūras dizaineres Guna un Daira apciemoja projekta dalībnieces - skolas Bilskā un Drustos. Brauciena mērķis bija savākt maksimāli daudz iespaidu un informācijas dārza dizaina izstrādei, jo dzīvam dārzam vajadzīgs ne vien ainavas un vides novērtējums, bet arī tā tālākā kopēja un lolotāja domas, sapņi un vajadzības. Pastaigas pa sniegu tikai izskatījās vieglprātīgas - katra skolas saimnieku vēlme tūliņ fiksējās uz papīra tālākam darbam.

Mēs atkal sāksim audzēt dārzus pie skolām!
Agrāk ābeles stādīja gar ceļmalām, lai būtu skolasbērniem ko pagrauzties mājupejot. Tagad skolasbērnus ved ar autobusu un ceļmalas pilnas ar smagiem metāliem, tomēr skolasbērni mainījušies nav – vēl arvien šiem gribas pagrauzties. Un tik viegli ir ciema parkā vai skolas mauriņā liepas vietā iestādīt pīlādzi un akācijas vietā vilkābeli, košumkrūmus aizstāt ar lazdām, dzīvžogus piestādīt ar cidonijām. Biedrība "Ikšķiles Brīvā skola", Biedrība "Tautskola 99 Baltie zirgi", Biedrība "Preiļi izglītotai Latvijai" un "Latvijas Permakultūras biedrība" uzsākusi īstenot Latvijas vides aizsardzības fonda finansēto projektu "Skolu dārzi Latvijas simtgadei" Šis projekts īstenotājiem šķiet būtisks, jo Latvijas skolu zaļās teritorijas ir lielākoties neproduktīvas, tās nepiesaista skolēnus, pārsvarā kalpo kā buferzonas vai greznuma elements. Tajā pašā laikā šo zaļo zonu atrašanās tiešā skolu tuvumā rada potenciālu to izmantošanai skolēnu izglītošanā, īpaši par cēloņsakarībām - kā no sēklas izaug augs, kā attīstās koki, kā nogatavojas augļi, kā izmantot augus, ogas, augļus. Kā arī iespējams mācīties par Latvijas vēsturiskajiem kultūraugiem, par dabai saudzīgu saimniekošanu. Papildus, šādi dārzi ļautu izjust darba rezultātus un augļus, audzināt darba tikumu. Dārzi dotu iespēju iegūt ražu, tā tiktu veicināta izpratne par veselīgu un atbildīgu ēdināšanu, nostiprinot izpratni par sezonālu pārtikas produktu lietošanu uzturā un uzlabojot skolu ēdienkartes. Šobrīd tikai dažās skolās tiek novērtēts skolu dārzu potenciāls, bet vairumam skolu zaļā teritorija netiek lietderīgi izmantota. Projekta laikā plānots īstenot vairākas aktivitātes - ar jauniešu un viņu ģimeņu palīdzību un iesaistīšanos iekārtot publiski pieejamus, izglītojošus skolu dārzus, rīkot talkas, izglītojošas lekcijas, pieaicinot ekspertus, rīkot semināru citu skolu pārstāvjiem, lai ieinteresētu un motivētu iekārtot skolas dārzus, kā arī organizēt kampaņu "Katrai skolai savu dārzu!" un iekārtot projekta e-žurnālu - kurā tiks apkopota informācija, fotogrāfijas, videoieraksti par dārzu izveidošanas procesu, talkām, ekspertu konsultācijām un lekcijām. Uzmanību: Projektu plānots pabeigt šī mācību gada beigās, to noslēdzot 2018.gada 1.jūnijā noslēguma pasākumā Ikšķiles Brīvā skolā - nepalaid garām notikumus!
