top of page
  • Writer's pictureIlze Mezniece

Tik daudz ābeļu, ka apmaldīties var!2018. gada 13. martā dārzu interesenti atkal pulcējās Ikšķiles Brīvajā skolā, lai smeltos zināšanas par dārzu lietām.

Šoreiz zinošā eksperte no LLU Dārzkopības institūta Pūrē  Inese Drudze ļoti izsmeļoši stāstīja par ābeļu šķirnēm - tādām, kuras ir gan gardas, gan izturīgas pret slimībām, gan pārsvarā mūsu pašu selekcionāru veidotas. Pārsvarā visas pieminētās šķirnes ir piemērotas bioloģiskam dārzam - izturīgas pret pamata slimībām un kaitēkļiem. Un to klāsts ir ļoti plašs. Interesanti, ka ir vairākās šķirnes, kuru augļi ir ēdami no koka pat divus mēnešus, ir šķirnes, kuras var ēst gan rudenī, gan nolikt pagrabā glabāties līdz martam, aprīlim. Šķirņu klāsts patiēšām apjomīgs - derēs katrai vajadzībai un gaumei.

Bumbieru šķirņu skaits ir plašs, ir pat tādas šķirnes, kuras iz izturīgas pret plaši izplatīto bumbieru un kadiķu rūsu. Inese ieteica arī katrā dārzā iestādīt, vai iepotēt vainagā “Talsu skaistuli”, kura ir laba apputeksnētāja citām šķirnēm, arī vēlajām, glabājamajām.


Klausītāju ausis un acis tika kārdinātas arī ar pavisam neparastām ābeļu un bumbieru šķirnēm - ar rozā, tumši sarkanu, rakstainu mīkstumu!  daudzveidība patiešām ir liela.

Pēc Ikšķiles skolas dārza apskates turpinājām klausīties par neparastajiem ēdamaugiem - grieķu valriekstiem, irbenēm, aronijām, mespilu, ēdamo pīlādžu veidiem, ievām un bārbelēm ar ēdamām ogām, par korintēm, aprikozēm, persikiem, aktinīdijām, lielaugļu lazdām, zelta jāņogām, sausseržiem un dažādiem vilkābeļu veidiem. Vēl tika pieminēta arī tāda eksotika kā zīdkoki, goji ogas, kizils, lācenes, ādamābols, cidonijas, kudrānijas, kizils, hurmas, mahonijas, rozes, ēdamie kastaņi.


Inese ir ļoti zinoša un ļoti pieredzējusi eksperte un labprāt ar savām zināšanām dalās lekcijā un semināros. Viņu varat aicināt arī pie sevis!


Sandra Stabinge

bottom of page