top of page

Paugurdobe

paugurdobe
paugurdobe2
IMG_20170701_113139

Šī dobe tiek veidota kā paugurs, pamatā liekot koksni, kuru apkrauj ar dažādiem mulčas materiāliem un augsni. Mēs iegūstam:

     *dobi, kurā dārzeņus var audzēt jau pirmajā gadā

     *dobi ar lielāku platību – uz paugura varēs uzstādīt vairāk

     *augi saņems vairāk gaismas nekā līdzenā dobē

     *dažādus mikroklimatus vienā vietā - siltāku, no vēja aizsargātāku, ēnainu, vēsāku, mitrāku un sausāku

     *dobi, kura vairākus gadus pati rūpējas par barības vielām augiem

     *apsildītu dobi – trūdošais koks un mulča dos siltumu augu saknēm

     *mitru augsni pat sausā vasarā – trūdoša koksne uzsūc sevī daudz mitruma un sausā laikā to sasniegs 

       augu saknes. Paugurdobi klājošā mulča arī aizturēs mitruma izdalīšanos.

Kā to veidot?​

1.Vietas izvēle

Tā ir atkarīga no jūsu mērķa. Ja dobi veidosiet dienvidu – ziemeļu virzienā, tad lielāks daudzums augu saņems vērtīgo rīta saules gaismu, un rietumu vēji nepūtīs kaudzei cauri. Ja dobi veidosiet austrumu – rietumu virzienā, iegūsiet siltu dienvidu nogāzi. Mēs dārzā izveidojām dobi pakava veidā, ar atvērumu pret dienvidiem. Līdz ar to bija silta saules kabatiņa pakava iekšpusē, austrumu nogāze rīta saules prasīgajiem augiem un arī nogāzes vēsāku un ēnaināku klimatu mīlošajiem. Minimālais paugura platums būs ne mazāks par 1,5 metru, garums vēlams ne mazāk par 2 metriem. Ieteicamais augstums aptuveni 70 cm. Pēc nepieciešamības šos izmērus proporcionāli var mainīt. 

2.Resursu apzināšana

Koksne - paugurdobes veidošanai būs vajadzīga malka, koku stumbri vai resnāki zari. Būtu vēlams, lai kāds no koka gabaliem būtu iesācis trūdēt. Lieliski noderēs daļēji satrūdējis koka gabals no meža. Ja kaudzē vairāk būs nesatrūdējusi koksne, tā kalpos ilgāk.

Ūdens – visus slāņus būs nepieciešams saliet līdz izspiesta sūkļa mitrumam.

Divu veidu mulčas materiāli, izvēlieties sev pieejamos:

1)svaigi pļauta zāle, kafijas biezumi, dārzeņu atlikumi, virtuves kompostējamie atkritumi, augu zaļie laksti, dzīvnieku mēsli,

2)siens, vecs siens, salmi, lapas, sažuvuši stublāji, pakaiši, pelavas, komposts, melnzeme, meža zeme.

3.Dobes veidošana

         *Labāk paugurdobi veidot rudenī, vecā mēnesī, tad kaudze stāvēs stabili. Pa ziemu tā būs arī nedaudz nosēdusies. Ja tāda iespēja nav, arī pavasarī veidotā dobe kalpos labi.

         *Atzīmējam uz zemes vēlamo dobes formu un izmēru. Ja mums nav pieejama melnzeme un komposts dobes virskārtas noklāšanai beigās, tad norokam augsnes auglīgo daļu, izpurinām nezāļu saknes un noliekam atsevišķā kaudzē. Ja mums ir šie resursi, norakt nav nepieciešams.

         *Blīvi kraujam koksnes pauguru, apmēram 40 centimetrus mazāku visās dimensijās par plānoto dobi. Koksni nepieciešams likt blīvi, lai novērstu kaudzes iebrukšanu un nevajadzīgu gaisa kabatu veidošanos. Pa starpām nedaudz ieberam meža zemi, lai ienestu sēņu sporas, kas veicinās koksnes sadalīšanos. Ja veidojat liektas formas dobi, labāk noderies īsāki koka gabali, žuburainos zarus vēlams sadalīt taisnos gabalos, lai vieglāk salikt kompaktu krāvumu.

         *Virsū uzberam nelielu daudzumu meža zemes un liekam kārtām mums pieejamos materiālus. Vispirms liek materiālus no pirmās grupas, tad slāni no otrās, atkal no pirmās un turpinām kraut pamīšus, līdz kaudze ir apmēram 10 cm mazāka par plānoto dobi. Šeit tiek ievērots līdzīgs princips kā kompostējot – kārtām liek vairāk oglekli saturošus materiālus no 2.grupas ar vairāk slāpekli saturošiem materiāliem no 1.grupas. Neuztraucieties, ja jums ir pieejami, piemēram, tikai siens un svaigi pļauta zāle. Arī tas būs labs risinājums.

          *Katru mulčas kārtu nedaudz aplejam ar ūdeni, lai tā būtu mitra.

          *Dobei pārberam komposta zemi, tad melnzemi. Ja mums ir tikai noraktā zeme, pārliekam to vismaz 10 cm biezumā. Visu atkal aplejam, lai virskārta būtu mitra. Laistām uzmanīgi, lai zemi nenoskalotu lejā no dobes. Visu pārliekam ar siena mulčas slāni apmēram 15 cm biezumā.

Paugurdobe gatava ziemas miegam. Ja veidota pavasarī, uzreiz var stādīt vai sēt.

Pavasarī mēs izveidojām paugurdobi, kurā uzreiz iestādījām ķirbjus, kabačus, kolrābjus, brokoļus un saulespuķes. Viss auga lieliski. Pagājušā vasara bija vēsa, tāpēc līdzenā vietā stādītie ķirbji un kabači ražoja slikti. Paugurdobes iekšpusē, saules kabatiņā iestādītie augi deva lielisku ražu visas vasaras garumā.

bottom of page