top of page

Drustu Tautskolas dārza plāns

School garden plan for Drusti folk-school
Sākums

Drustu tautskolas jaunā ēka tiks būvēta jaunā vietā- Egles kalnā, kur kalna nogāzi rotā dižegle. Pats kalns ir saulains, jo dienvidu nogāzi sedz pļava, tomēr visapkārt plešas meži, vienīgi austrumu virzienā ir tālāks skats uz ieleju un pakalniem. Tepat netālu tek Pērļupīte un Gauja.

 

Šeit būvējot ēkas un ierīkojot skolas dārzu, jādara viss, lai ar savu darbību neizjauktu dabas līdzsvaru.

Visu teritoriju var iedalīt vairākās zonās:

Centrs

CENTRS- KALNA VIRSOTNE, kur atradīsies tautskolas jaunā ēka. Skola būs kalna galā, ziedošas pļavas vidū, tādēļ pie ēkas nav paredzēti augsti koku un krūmu stādījumi. Pie ieejām varētu atrasties lauku sētām raksturīgās puķu dobes ar peonijām, flokšiem, īrisiem, dienziedēm utml. Uz galveno ieeju vedīs zemi pļauts gājēju celiņš, kas stiprināts ar laukakmeņiem un šķembām.

Skolas dārza zonas plāns

SILTĀ SKOLAS DĀRZA ZONA- dienvidu nogāze ar āra klasēm, “augļu mežu”, skolēnu dobi, spirāldobi un siltumnīcu. Dienvidu nogāze ir ļoti pateicīga augļu un sakņu dārza izveidei, te visātrāk nokūst sniegs, visvairāk uzsilst saulītē un arī salnas to skar mazāk. Te tiks izbūvēti četri dārza namiņi- āra klases un ap tiem sastādīti dažādi augļu koki- ābeles, bumbieres, plūmes un ķirši. Tādējādi izveidosies ābeļu klase, bumbieru klase, plūmju klase un ķiršu klase. Ap augļu kokiem tiks stādīti ogu krūmi, mulčas augi, kukaiņu un tauriņu pievilinātājaugi, bet ap kociņiem un krūmiem uzklāta 20cm bieza kārta ar siena vai salmu mulču.

Šajā zonā blakus skolas ēkai būs arī siltumnīca, spirāldobe un lietusūdens savākšanas konteiners. Ja agri audzējamie un ikdienā lietojamie dārzeņi un garšaugi ir tuvu pie virtuves durvīm, tie ir ērtāk sasniedzami un tiek biežāk lietoti. Lietusūdens izmantošana laistīšanai ir labākā izvēle, ja tuvumā nav pieejams dīķis vai upe.

Terasveida skolēnu dobe un novērošanas lauciņi ir viszemāk, jo tiem nav nepieciešama bieža kopšana un rūpes. Prasmīgi ierīkota, mulčēta dobe ir gan pietiekami mitra un nezāles šeit izaug daudz mazāk. Te skolēni varēs gūt atšķirīgu pieredzi dārzeņu un sakņu audzēšanā.

Dārza zona

DĪĶA ZONA- līdzenākā vieta teritorijā, kur atradīsies skolēnu sporta laukums, un izrakts dīķis ar sakrautu paugurdobi meža ogu stādījumiem. Pašā zemākajā vietā starp diviem pauguriem, kas ir patstāvīgi mitra, avotaina, tiks izrakts dīķis. Tas bagātinās un uzlabos ainavu, bet ar izrakto zemi varēs izlīdzināt pļavu ap dīķi. Dienvidu nogāzē dīķa malā izveidosies silta vietiņa, kur sakraut paugurdobi, te, piesaulītē, labprāt augs meža zemenītes, krūmmellenes un brūklenes, bet aiz tās kāda pīlādžu grupa. No dīķa uz skolas pusi tiks uzbērts un nolīdzināts laukums, iesēts zāliens, kuru skolas bērni varēs izmantot sportam.

Ceturtais dārza namiņš - "Ķiršu klase"

Dīķa zona

​Veiklības un sajūtu taka visapkārt kalnam- vieta, kur skolēniem skriet, vingrināties veiklībā un apmeklētājiem sajust meža garu. Taka sākas no skolas austrumu ieejas, izvijās cauri augļu dārzam, garām āra klasēm līdz sasniedz mežu. Mežā ir izvietoti dažādi dabiska materiāla vingrošanas rīki, kā arī skriešanas barjeras un citi šķēršļi. Tāpat šeit ir dažādu putnu būrīši, gar takas malām uzstādīti veicamie uzdevumi par meža augu un dzīvnieku tēmu, piemēram, dzīvnieku pēdu noteicējs vai binoklis putnu būrīšu vērošanai. Pašā ziemeļu nogāzē ir “Meža kaķa” trase, kas paceļas koku galotnēs. Taka noslēdzas pie skolas ēkas ziemeļu ieejas.

Skats no centra uz dīķi

Apmeklētāju centrs, tējas namiņš- vieta, kur uzņemt viesus un kur uzzināt kā skolas vēsturi, tā arī nākotnes idejas un plānus. Nelielais namiņš kalna pakājē būs vieta, kur satikties ārpus skolas mācībām, iepazīt un sajust skolas prioritātes un idejas. Te varēs gan iedzert tēju, gan rīkot diskusijas, kalt nākotnes plānus. Tepat pie ceļa ir stāvlaukums, nepieciešamās saimniecības ēkas un aka.

    

1
2
3
4
5
6
Taka
Namiņš

Foto no I.Šternbergas arhīva

Plānu un aprakstu sagatavoja sertificētas permakultūras dizaineres Daira Kiļupe un Guna Zālamane un ainavu arhitekte Ingūna Šternberga

Tējas namiņa skice

bottom of page