top of page

Augļu koku stādīšana

Kokiem uz sēklaudžu potcelma

Ja stāda veidojot tikai bedri, tad tā būtu izrokama līdz 70 cm dziļa, tādejādi irdinot. Bedres apakšā novieto velēnu, tad no auglīgās augsnes veido tādu kā konusu uz kuras novieto stādu brīvi izkārtojot saknes. Bedri aizpilda ar auglīgu augsni un komposta maisījumu. Mazāk auglīgo augsni no dziļākiem slāņiem rakto izmanto valnīša veidošanai, lai pēc iestādīšanas kociņus aplietu un aizturētu ūdeni sakņu zonā.

Beidzot stādīšanas darbus (pavasarī) augļu koku zari īsināmi vājāko vairāk, bet spēcīgāko mazāk. Galotne īsināma 15 – 20 cm virs augstākā zara.

Izvēloties augļu koku stādu viengadīgu (vicu) vai divgadīgu ar ieveidotiem vismaz diviem pamatzariem uz sēklaudžu potcelma, tas stādāms nedaudz iedziļinot augsnē potējuma vietu. Tas palīdzēs mazināt potcelmu atvašu veidošanos.

Sēklaudžu potcelmam nav ietekmes uz koku augumu. Tie izmantoti tikai, lai varētu pavairot, uzpotēt šķirni.

Ja dārzā augsne ir sagatavota visa platībā – dziļirdināta, ielabota ar organisko mēslojumu, noregulētu augsnes reakciju (pH) un atbrīvota no daudzgadīgo nezāļu saknēm, tad stādāmā bedre veidojama tik liela un attiecīgi dziļa, lai brīvi tajā varētu izvietot augļu koku saknes. Tās nedrīkst būt savijušās. Ja kāda sakne ir par garu, to var apīsināt. Bojātās saknes daļas nogriežamas.

bottom of page